Nowości
Do góry
żywa choinka

Co zrobić żeby choinka nie usychała za szybko

91

Co rok w grudniu sprzedaje się w Polsce ok. 6 milionów żywych choinek. Niestety większość, choć piękna w wigilijny wieczór, już kilka dni później zaczyna usychać i tracić igły na potęgę… Tak nie musi być. Na szczęście jest kilka sposobów na to żeby choinka długo wyglądała pięknie, nie traciła igieł i cieszyła nasze oczy.

Po pierwsze zacznijmy od wyboru odpowiedniego drzewka.

Najtrwalsza jest jodła kaukaska – piękna, gęsta i o miękkich igłach, które nie odpadają po zaschnięciu. Taka choinka może stać w domu nawet osiem tygodni. Nasze, polskie jodły też są wytrzymałe – spokojnie jeśli zadbacie mogą stać 4 do 6 tygodni. Najszybciej zaczyna się osypywać zwykły świerk. Ale i tu jest sposób – bardziej trwałe od choinek ciętych są drzewka rosnące w dpniczkach ( nie wykopane z ziemi i wsadzone w donicę,a le chodowane od początku w pojemnikach ). W sprzyjających okolicznościach mogą nawet przetrwać zimę i przyjąć się w ogrodzie. Niestety są znacznie droższe, cięższe, a co za tym idzie trudniejsze w transporcie i trudno dostępne.

Reklamy

Choinka cięta musi być świeża !

Choinki na bazarach pojawiają się już czasem na początku grudnia. Warto sprawdzić czy przed zakupem, czy igły są wciąż zielone i świeże, a gałązki elastyczne. Jeśli igiełki sie zaczynają osypywać przy dotyku – nie kupujcie takiego drzewka! Generalnie do domu nie warto kupować choinki wcześniej niż tydzień przed Bożym Narodzeniem. Przecież tradycyjnie drzewko ubiera się dopiero w dzień wigilijny 😉

Przeczytaj również:  Jak pozbyć się rdzy? Sprawdzone, domowe sposoby

Przykręć kaloryfery i nie zapominaj o wodzie w stojaku !

My kochamy ciepło, ale choinki niekoniecznie. Jeśli w domu jest zbyt ciepło – zaczną bardzo szybko gubić igły. Pamiętajcie żeby nie stawiać drzewka w pobliżu kaloryfera czy kominka. Warto też obniżyć o kilka stopni temperaturę w pomieszczeniu w którym stoi drzewko. Generalnie nie powinna ona przekraczać 20 st C.

Do tego obowiązkowo stojak z pojemnikiem na wodę! Drzewko będzie ją pić dość zachłannie więc sprawdzajcie codziennie czy nie trzeba dolać. Przed włożeniem drzewka do stojaka warto też odrobinę przyciąć pień.
Jeśli na dworze jest duży mróz – nie wnoście choinki od razu do pokoju. Niech postoi w chłodnym ganku lub garażu. Dzięki temu zdąży się zaaklimatyzować 😉