Nowości
Do góry
jak określić wiek jajka

Jak sprawdzić wiek jajka?

219

Bezpieczny termin przydatności jajek do spożycia wynosi około 28 – 30 dni od momentu złożenia go przez kurę. Nie od daty zakupu 😉

Teoretycznie na każdym jajku powinien być naniesiony numer partii i data przydatności, ale doskonale wiemy że zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy którzy próbują zmywać te oznaczania, a jeśli kupujemy jajka na rynku – od gospodarza – to musimy mu wierzyć na słowo. No właśnie – czy na pewno musimy ? NIE !

Można w bardzo prosty sposób sprawdzić przybliżony wiek każdego jajka !

Wystarczy szklanka, a w warunkach „polowych” słoik z wodą. Jeśli jajko opada na dno – można jeść – jeśli pływa – wyrzucić albo żądać zwrotu pieniędzy.

Ale to duże uproszczenie. Dzięki wodzie można z dość duża dokładnością określić ile dni ma takie jajko. Idealnie świeże jajko po włożeniu do szklanki z wodą ułoży się w pozycji poziomej. Im starszy tym bardziej będzie się unosić grubszym końcem ku górze. Po mniej więcej dwóch tygodniach kąt między jajkiem a dnem słoika wyniesie około 45 stopni. Po miesiącu jajko będzie stało pionowo przylegając do dna tylko czubkiem.

wiek jajka
źródło: tipy.interia.pl

Dlaczego tak się dzieje?

Znacie powiedzenie „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci” ? No właśnie – im starsza skorupka tym mniej szczelna i tym więcej wpuszcza do środka jaja powietrza. Potem te mikroskopijne pęcherzyki gromadzą się właśnie w grubszym końcu jajka – dlatego zaczyna się unosić w wodzie. Doskonale tłumaczy to Tomasz Rożek na swoim kanale Nauka. To Lubię.

Przeczytaj również:  Jak wyczyścić przypalony garnek / patelnię?

 

Dodajmy – zgodnie z przepisami sprzedawca powinien sprzedawać jajka w ciągu MAKSYMALNIE 21 dni od jego zniesienia pod warunkiem przechowywania jajek przez ostatnie 3 dni w chłodnych warunkach.