Nowości
Do góry
przypalony garnek

Jak wyczyścić przypalony garnek / patelnię?

119

Kto nigdy w życiu nie przypalił garnka lub patelni niech pierwszy rzuci kamień ! Przecież zdarza się najlepszym 😉

Bądźmy szczerzy – czasem też po prostu szorujemy z zapałem tylko wnętrze naczynia a na spodzie osad z przypalonego tłuszczu i sadza zbierają się latami. Szkoda nam sił i nerwów na mozolne szorowanie, a płyny i zmywarki kapitulują już na starcie.

Na szczęście są sposoby na to jak pozbyć się przypalonego tłuszczu czy sadzy z garnka lub patelni.

Soda oczyszczona – największy pogromca przypalonego tłuszczu

Jeśli nie macie w swojej kuchni zawsze w zapasie kilku opakowań sody oczyszczonej to naprawcie ten błąd przy najbliższej wizycie w sklepie 😉

Jak za pomocą sody oczyszczonej usunąć stary przypalony tłuszcz z garnka lub patelni ? To proste – trzeba ten brud namoczyć w roztworze sody. Wystarczy pół szklanki i trochę gorącej wody [ w zależności od wielkości brudnego naczynia ]. Jeśli przypalenizna jest wewnątrz garnka czy patelni to wsypujemy do sodę do naczynia i wlewamy tyle wody żeby zakryła przypalony tłuszcz.

Jeśli udało nam się przypalić spód garnka, albo chcecie w końcu rozliczyć się z kilkuletnim brudem na spodzie patelni [ bo np przyjeżdża teściowa ] to doskonałym sposobem będzie nalanie wody do zakorkowanego zlewu kuchennego, wsypanie tam sody i wrzucenie garnka.

Pamiętajcie tylko żeby nalać trochę wody również do wnętrza garnka żeby nie przewrócił się w zlewie tylko równo pływał. Ale nie tyle żeby dotknął dna zlewu 😉 Roztwór sody musi mieć dostęp do brudu 😉

Zostawcie tak garnek czy patelnię na co najmniej pół godziny. Później wystarczy gąbka, ewentualnie szczotka lub skrobak druciany i trochę cierpliwości. Soda tak rozmiękczy bród że uda się go spokojnie zmyć

Przeczytaj również:  Domowy napój wspomagający odchudzanie

Jak wyczyścić przypalone garnki bez sody ?

  1. Ocet – wlewamy do garnka szklankę octu, wsypujemy 3 – 4 łyżki zwykłej soli kuchennej, chwile gotujemy a potem zostawiamy to wszystko na noc. Rano powinno dać się umyć.
  2. Jeśli nie lubisz zapachu octu – ożyj samej soli kuchennej. Wsyp do garnka kilka łyżek i dolej tyle wody żeby powstała papka. Zostaw na cała noc. Jesli rano dalej nie będzie można domyć garnka – wsyp trochę soli, doje wody i gotuj wszystko około 20 minut.
  3. Nie chcesz się bawić z octem i solą? Nalej do garnka Coli i gotuj około 20 minut. Jeśli tłuszcz nie jest zbyt stary – powinno dać się wyczyścić.
  4. Pierwsze trzy sposoby nie zadziałały? Wsyp do garnka troche proszku do prania lub odplamiacza do prania, dolej sporo wody i gotuj…

    UWAGA – Pamiętaj żeby kilkukrotnie dokładnie wymyć i wypłukać naczynia po takim czyszczeniu !

Ocet, sól, cola ani proszek do prania nie zadziałały ? To idź jednak do sklepu po sodę oczyszczoną 😉

Powodzenia