Nowości
Do góry
kompost

Kompostownik w bloku? To możliwe!

295

Jeśli zawsze chcieliście mieć kompostownik, ale niestety nie dysponowaliście domem z ogrodem, tylko mieszkaniem w bloku lub kamienicy, mam dla Was dobrą wiadomość! Możecie z powodzeniem prowadzić kompostowanie w zaciszu własnych czterech ścian!

Jakie są zalety kompostowania?

Do najważniejszych trzeba zaliczyć zmniejszenie ilości odpadów wywożonych z naszego domu na wysypisko o 30-50%, dzięki temu dbamy o środowisko i własną kieszeń:)

Kompostowanie dostarcza też bardzo dobry i praktycznie darmowy nawóz, który wzbogaca o składniki odżywcze glebę piaszczystą, a bardziej zbitą spulchnia i ułatwia przenikanie wody.

Kompost jako nawóz nadaje się do wszystkich rodzajów roślin, nie można go przedawkować czy też zaszkodzić roślinom.

Jakie są wady kompostowania?

Oprócz tego że trzeba w to włożyć trochę chęci i pracy to nie ma żadnych. Mogą pojawić się małe uciążliwości, min:

Nieprzyjemny kwaśny zapach – tylko jeśli kompostownik  jest zbyt mocno polewany lub zbyt słabo wietrzony. Może się też pojawić zapach amoniaku. Powstaje, gdy w kompostowniku znajduje się za dużo odpadów kuchennych bogatych w azot. Wystarczy wtedy dodać trochę słomy lub trocin i wszystko wróci do normy.

Muchy – jeśli w kompostowniku będzie na wierzchu dużo świeżych odpadów – mogą się pojawić. Znikną gdy temperatura rozkładu wzrośnie. Można w tym celu polać odpadki gorącą wodą lub dokładnie okryć.

Czy kompostowanie jest trudne?

Technologia produkcji kompostu jest bardzo prosta, a koszty przechowywania gotowego nawozu niewielkie.

Przeczytaj również:  Jak wyczyścić brudne ściany - domowe sposoby

W dobie wzmożonej świadomości ekologicznej i powszechnym działaniom zero waste, kompostowniki w mieszkaniach są coraz bardziej popularne. Dobrze prowadzony materiał wydziela przyjemny zapach próchnicy, a jego mieszkańcy bardzo rzadko decydują się na wycieczki poza swój dom. Może więc warto spróbować?

Reklamy

Od czego więc zacząć?

Od zakupu kompostownika oczywiście. Nie jest to może najtańsze wyjście, ale z pewnością najprostsze. Na rynku znajdziesz co najmniej kilka opcji, które oprócz oczywistych względów praktycznych, przyciągają przyjemnym designem.

Zakup dżdżownice, które od tej pory staną się Twoimi współlokatorami. Najlepiej do tego celu nadają się odmiana kalifornijska. Bez problemu zamówisz je przez internet.

Przygotuj pożywkę początkową. Zanim wpuścisz swoje nowe zwierzątka do kompostownika musisz go przytulnie urządzić. Doskonale nada się do tego mieszanka pociętych wytłoczek po jajach, liści, ziemi ogrodowej i odpadków warzywnych.

Od tej pory musisz regularnie dokarmiać swój kompostownik. Odwdzięczy Ci się najlepszym i bardzo ekologicznym nawozem dla twoich roślin