Nowości
Do góry
Zdjęcie: https://www.facebook.com/5minutdlazdrowia

Na co pomaga czosnek

71

Czosnek to jedna z najbardziej wszechstronnych roslin: Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, a także obniża ciśnienie krwi.  Wystarczy zjadać jeden ząbek czosnku dziennie, by w krótkim czasie odczuć jego wpływ na zdrowie. 

Naukowcy potwierdzili, że czosnek bardzo skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego. Podczas przeziębienia czy grypy – ciepłe mleko ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku ułatwia odkrztuszanie, rozgrzewa, wzmaga potliwość, obniżając gorączkę, i udrażnia drogi oddechowe.

Czosnek ma – podobnie jak aspiryna – właściwości przeciwzakrzepowe. Powoduje też rozkurcz naczyń krwionośnych, co może zapobiec zawałowi i udarom mózgu. Zmniejsza też zmiany miażdżycowe.

Dzięki wyjątkowo silnemu działaniu bakteriobójczemu czosnek zwalcza też pasożyty układu pokarmowego: owsiki, glisty ludzkie a nawet tasiemce.

To jeszcze nie wszystko. Dzięki obfitości antyutleniaczy czosnek zwalcza wolne rodniki i hamuje powstawanie nowych, co opóźnia procesy starzenia.

Najlepiej jest go jeść na surowo, ale ze względu na jego niezwykle mocny i charakterystyczny zapach, rzadko kto się na to decyduje. Na szczęście mamy wiele bezwonnych preparatów zawierających czosnek liofilizowany lub np w postaci maceratu olejowego.

Można też przegryźć po zjedzeniu czosnku kilka ziaren kawy, lub świeżą, zieloną natkę pietruszki. Obie rzeczy skutecznie maskują nieprzyjemny zapach z naszych ust.

[ Zdjęcie: https://www.facebook.com/5minutdlazdrowia ]