Żylaki na kończynach dolnych są dość często diagnozowaną dolegliwością żylną, która nie tylko powoduje gorszą estetykę nóg, ale także mogą towarzyszyć jej inne, nieprzyjemne dolegliwości. Jak tworzą się żylaki? Jakie metody ich leczenia są najskuteczniejsze?

Jak wyglądają żylaki nóg?

Pod względem wyglądu żylkai na nogach mają postać poszerzonych, poskręcanych, wypukłych naczyń krwionośnych. Ponadto mają one także inny kolor – czerwonawy, fioletowy czy niebieski.

Żylaki najczęściej widoczne są na łydkach, natomiast mogą również powodować widoczne zmiany żylne na udach w zaawansowanym stadium.

Żylakom mogą towarzyszyć różne inne objawy, na przykład uczucie ciężkich nóg, obrzęki, opuchlizna, bóle, popękane naczynka – pajączki.

Jak tworzą się żylaki?

Żylaki są efektem działania różnych czynników. Jak powstają żylaki widoczne na kończynach dolnych?

Bezpośrednią przyczyną powstawania żylaków są zaburzenia krążeniowe, które dotykają kończyn dolnych. Prowadzą do nich obniżona elastyczność naczyń krwionośnych, zaburzenia w pracy ich zastawek oraz nadmierne ciśnienie. W rezultacie krew, zamiast odpływać, zalega i cofa się w naczyniach, co powoduje powstanie żylaków.

Do powstania żylaków przyczyniają się głównie:
– Czynniki genetyczne – osoby, które mają rodziców z żylakami, są bardziej narażone na ich powstawanie,
– Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej albo siedzącej,
– Okres ciąży,
– Nadmierna masa ciała,
– Podnoszenie ciężarów,
– Regularne zaparcia,
– Stosowanie nikotyny,
– Gorące kąpiele, prysznice, sauna,
– Chodzenie w butach na wysokim obcasie,
– Noszenie obcisłych spodni, skarpetek, pończoch,
– Brak ruchu.

Jak leczy się żylaki kończyn dolnych?

Aktualnie stosowane są różne spodoby na żylaki, które pozwalają na zredukowanie ich objawów, zapobiegają pogłębianiu się problemu oraz umożliwiają usunięcie zmian żylnych. Zaliczane są do nich:

Zmiana stylu życia
Zaleca się wprowadzenie zmian, które redukują ryzyko powstawania żylaków. Należy pamiętać o ruchu, również w trakcie pracy, zdrowej diecie, unikaniu nadmiaru ciepła, noszeniu wygodnego obuwia na niskim obcasie, wypoczywaniu z uniesionymi nogami.

Terapia uciskowa
Prowadzona przy pomocy rajstop, pończoch i podkolanówek uciskowych, które poprawiają przepływ krwi.

Zabiegi
Wykonuje się różne zabiegi usuwające żylaki, na przykład klejenie żylaków, ablacja laserowa metodą EVLT, miniflebektomia, operacje metodą RF (radio frequency), skleroterapia, usuwanie żylaków parą wodną metodą SVS.

Farmakoterapia
Dobre efekty daje stosowanie diosminy, escyny, heparyny, które poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz ich kondycję.

Źródło: https://dlaamazonek.pl/